תודה לתודעה

להגיד תודה זה לא דבר קל. להרגיש תודה זה מאתגר אף יותר. הרגשה של הודיה היא נעלה וחמקמקה אשר מופיעה, אם התמזל מזלנו, לרגע קט ומיד נעלמת כלא הייתה. מדוע כל כך קשה להודות על הדברים שיש בחיינו ואיך ניתן להודות אפילו על מה שאין?

מחקרים מוכיחים כי אנשים שמביטים באופטימיות על החיים הם בריאים, שמחים וחיוניים יותר. לא אחת נשאלו אנשים שמאריכים ימים באופן יוצא מן הכלל על הסוד שלהם. המשותף לכולם זו תחושת ההודיה וההסתכלות החיובית על מקרי חייהם. לעתים קרובות אנו נוטים לשפוט את החיים מתוך תחושה של קורבנות ומסכנות ושוכחים שמה שבאמת משנה הוא התגובה שלנו על המצבים והחוויות ולא הם עצמם.

כדי להגיע למצב של תודה תמידית יש להבין מה גורם לנו להגיב כפי שאנו מגיבים כעת ואיך ניתן לשנות זאת, צעד אחד צעד, לתגובה הרצויה. תגובה של הודיה היא התגובה הנעלית ביותר אשר מולידה באדם החש אותה סיפוק ואושר משמעותי וכנה.

התגובה האוטומטית של רובנו היא לשפוט את המצב מתוך האגו שלנו, אותו רצון ליהנות שלא יודע שובע ולא מתחשב בכלום, ומנצל כל מה שאפשר לטובת תחושה של מילוי רגעי. האגו הזה, הוא המנהל שלנו והוא לא נבחר באופן דמוקרטי לתפקיד אלא כך קבע הטבע שיצר אותנו. אותו האגו שמולך במערכת ההפעלה הפנימית של כל אחד ואחת מאתנו, מורה לנו לחפש אחר תענוגים ולברוח מייסורים באופן מוחלט. אנו נמשכים באופן אינסטינקטיבי רק למקומות בהם נעים לנו ובורחים בכל הכוח מאלו שפחות נעים לנו בהם. עד כאן הכל ברור עד שפוגשים בחיים ושם הקונפליקט מתעורר ובגדול.

החיים שלנו רצופים שינויים, מצבים מתחלפים וקשת סופר מגוונת של חוויות רגשיות ותודעתיות. המטרה של כל זה היא אחת. להביא אותנו לשינוי, לגרום לנו לצמוח ולהרחיב את המודעות שלנו. כלומר, מטרת החיים היא להרחיב את ההסתכלות שלנו ולצאת מתוך האגו הצר שמראה לנו רק היכן נעים לנו ברגע הנוכחי, ולהתעלות לנקודת מבט חדשה, שממנה ניתן לראות את המציאות כפי שהיא ולא כפי שהאגו מצייר לנו אותה.

כאשר האגו שלנו פוגש במצבי החיים המשתנים, מתחיל האתגר האמתי. הצעד הראשון הוא להיות מודעים לעובדה שאנו מנוהלים במאה אחוז על ידי אותו אדון אגו ולא אחר. להבין שהמציאות אינה כפי שאנו שופטים אותה ומרגישים אותה אלא כך האגו מצייר לנו את תמונתה. הצעד השני הוא לראות את החיובי ולהתמקד בו מעל התחושות שעולות בנו מתוך האגו. מה החיים אומרים לי כעת? כיצד אוכל לגדול ממצב זה? מה עליי לשנות כדי להתעלות עוד קצת מעל האגו הצר שמנהל אותי?

המפתח להצליח בכל צעד וצעד כדי להגיע למודעות שלמה ואמתית הוא לעשות זאת יחד עם אנשים שרוצים זאת. זו דרך מאתגרת ורצופת קשיים אך כל רגע משתלם והתענוג האמתי מובטח. האגו הוא העזר שלנו להתפתחות משום שרק בהתנגדות ובהתעלות על פניו אפשר להגיע אל השינוי התפיסתי. אז יש על מה לומר תודה וזו רק ההתחלה. בהצלחה.

נתון מדאיג נוסף שנובע מהרגשת הריקנות וחוסר המשמעות בקרב הדור הצעיר הוא אחוז ההתאבדויות. כאשר אדם חש תקוע במבוי סתום ולא מרגיש שיש תשובה או מרפה לתחושותיו הוא מעדיף לסיים את חייו. נתון זה מעציב ומדאיג מאוד והאחריות שלנו, הדור הבוגר, היא לספק לדור הצעיר את מה שהוא צריך ובאופן שיגיע אליו בצורה המתאימה ביותר.

מה שהצעירים דורשים זו משמעות, זו תכלית. החברה שלנו, בעזרת כל אמצעי התקשורת והמדיה, צריכה ללמד את כל בני האדם באשר הם איך לאהוב, איך להיות מאושרים ולהגשים את עצמנו בחיים ורק כך נזכה לדור צעיר משגשג, פורח ושמח